Bankovní produkty

Běžné účty

Pokud nejste masochisti nebo nemáte zvláštní nároky, za bežný účet neplaťte poplatky! Dnes existuje spousta účtů, které nabízejí základní bankovní služby zdarma.

  • FIO banka - běžný účet a základní operace zdarma, platby na Slovensko v rámci FIO zdarma, výběry z vlastních bankomatů zdarma. Jsem u této banky již 8 let, a za tu dobu jsem zaplatil na poplatcích 0kč (slovy: nula korun). Má přehledný a svižný Internetbanking a navíc je to ryze česká banka, což je mi velmi sympatické. Platební karta má průměrné kurzy, a výběr hotovosti v zahraničí je celkem drahý.. Pro používání v zahraničí existují lepší volby - viz. níže.
  • Creditas - další můj oblíbený bežný účet, krom toho že je zcela zdarma, má i jednu výhodu, a tou je debetní karta vydaná k účtu, která má (v porovnání DEBETNÍCH karet) bezkonkurenční kurzy. A opět, spolu s FIO jsou to jediné opravdu české banky.
  • mBank - může být, ale hlavně proboha s tou jejich platební kartou neplaťe v zahraničí (Novinka: mBank nově nabízí debetku Svět, která naopak má famózní kurzy a i výhodné výběry po celém světě!)
  • Airbank, Equa, Hello - osobně nepoužívám, ale i tyto banky nabízejí běžný účet zdarma a stojí za zvážení.

Pokud zrovna nevyužíváte Premium banking, tak se vyhněte se velkým a nenažraným institucím typu ČS, Raiffeisen, KB... I když i zde už sem tam platí že lze získat běžný účet "zdarma", tak pouze s řadou podmínek. A i když podmínky splníte, tak stejně vás nepřestanou skrytě odrbávat, např. mizerné kurzy, SEPA platba do zemí eurozóny Vás u ČS vyjde na nehorázných 220,- kč


ING spořicí účet

Stálice mezi spořicími účty. Momentálně běží akce 2% na vklad 300.000,- Kč po dobu půl roku. Tuto částku můžete vkládat každý měsíc.

Při zakládání ING konta na pobočce uveďte kód ambasadora/MGM 3190179, a dostaneme oba (vy i já) 300,- kč bonus. V případě, že zakládáte účet online, po založení účtu zadejte ten samý kód zde


Creditas spořicí účet

Jeden z mála spořicích účtů, který nemá strop na úročení vkladů. Zároveň nabízí solidní úrok nez jakýchkoliv podmínek. Při založení účtu můžete uvést následující kód 137912 jako bonus za doporučení.


Další spořicí účty a termínované vklady

Za zmínku dále stojí spořicí účet od Hello Bank (nabízející 1,5% do 300.000Kč) a pokud jste ochotni zbavit se na nějaký čas likvidity tak jsou zajímavé i termínované vklady u Creditas.

Ačkoliv momentálně nejlepší podmínky nabízejí ony spořáky zmíněné výše, existují i další účty a termínované vklady, nicméně pro přiznání úroku je potřeba splnit jednu a více podmínek nebo úročení stojí za prd.

Určitě se vyhněte velkým molochům typu Česká spořitelna, ČSOB, Raiffeisenbank a KB, které nabízejí na úroku nižší desetiny procent. U těchto zahraničních ústavů nejenže ztrácíte peníze, ale ještě přispíváte k nehorazným ziskům, které tyto společnosti vyvádějí do zahraničí.


Kreditní karty

Kreditní karty nejsou pro každého, ale když už ji dostanete a umíte ji používat, dá se z toho něco vytřískat. Samozřejmě za předpokladu, že ji vždy splatíte před koncem bezúročného období. Kreditka se hodí i při cestě do zahraničí, kdy bývá často vyžadována v hotelech a v autopůjčovnách.

  • Hello kreditka - 1% cashback ze všech plateb do výše 500,- měsíčně. Oficiální kurzy Mastercard bez přirážky. Momentálně nejlepší KK na trhu.
  • FIO kreditka, RB Easy kreditka - zadarmo a bez podmínek
  • Kreditní karty ČS a mBank - 1% cashback do výše 350,- , minimální útrata 3000,- jinak poplatek za vedení
  • mBank - nabízí více typů kreditek, pro platby v CZK to může být zajímavý produkt, nabízí cashback, při splnění obratu může být i zdarma. Kvůli mizernému kurzu je ale nepoužitelná v zahraničí.

Revolut

Dnes již zavedený fintech, který nabízí výhodné platby a výběry v zahraničí, a to mezibankovním kurzem bez přirážky*. Tato zajímavé služby nicméně nemají zastoupení v ČR, vyžadují jistou znalost anglického jazyka a ovládání účtu zejména přes mobilní aplikaci. Mohli by vás zajímat i následující tipy:

  • *Vyhněte se konverzím měn o víkendu, kdy je kurz o cca 1% horší. Konverzi na požadovanou měnu si předem proveďte ve všední den
  • Nedržte na Revolut účtu zbytečně velký zůstatek. Peníze na Revolutu se neúročí a navíc přecijen není to plnohodnotná banka a bůhví jak je to s pojištěním vkladů.